Staff


Horace Mann Middle School Staff

 

 Administration

Dr. Rob Phelps, Principal
Tami Cummings, Assistant Principal
Angela Rodgers, Assistant Principal
Lisa Peck, Athletics/Activities Director

Administrative Support Staff

Kris Busch, Assistant Principal's Secretary
Carla Wadinski, Principal's Secretary
Renee Whitehead, Building Aide




Art

Attendance

AV Technician

Kathy Bloomer (6 & 7)
Dan Merkel

Barb Beese

Cheng Thao




Computer Technologist

Counseling

Custodial Staff

Kathy Tyskiewicz

Sherri Bagby (6)
Andy Grimm (8)
Jillian Moore (Admin Asst)
Robb Stengl (7)

Mike Erickson



ELL

English/Language Arts

Family & Consumer Education


Emperatriz Waddell
Sarah Yang
Yer Thao


Jill Austin (6-2) 
April Grzadzielewski (7-2)
Abbey Grubba (8-2)
Rachel Jackson (7-1)
Dave Klug (6-1)
Michelle Meyer (8-1)
Megan Reimer (6-1)
Danielle Smith (8-1)
Yer Thao (6-2)
Terri Tourtillott (7-1)

Jaime Stepan (7 & 8)




Geography

Gifted & Talented

Global Language

Mang Thao (7-1)
Natalie Gajewski (7-2)

Aaron Boller Heather Janssen (French)
Kirsten Rock (Spanish)
Ramona Winter-Leigh
(German)



Health

Library

Math

Kim Beyer (6)
Patti Zemke (6)

Sue Engel
Lori Baumgart

Mark Beversdorf (7-1)
Beth Dimka (6-1)
Nicole Nack (6-2)
Justin Pagel (6-1)

Elizabeth Oestreich (8-2)
Dan Prihoda (8-2)
Heather Sippel (8-1)
Jordan Sisson (7-1)
Danielle Smith (8-1)
Nate Thome (8-1)
Conner Vanderleest (7-2)




Music

Nurse

Out-of-School Enrichment Coordinator

David Farmer
(Band, 7 & 8)

Dan Larson
Andrew Marrier
Ann Martin (Orchestra)

Kathy Becker
Chris Maahs
Zoe Morning
 Physical Education  Psychologist  Reading Interventionist
Travis Brown
Sara Johnson
Rod Parsons
  Ken Smith
Heather Hoyt - Pool Aide
Sara Gardner Melanie Kennedy
Yer Thao



School Nutrition Staff

School Resource Officer

 Science

Cathy Higar

Koua Thao

Troy Andreshak (8-2)
Mike Blum (7-1)

Paul Dimka (6-2)
Natalie Gajewski (7-2)
Heidi Pietz (6-1)
  Nate Thome (8-1)




Social Studies

Social Worker

Special Education

Natalie Gajewski (7-2)
John Lakus (8-2)

Andy Meyer (6-2) 
Danielle Smith (8-1)
Mang Thao (7-1)
Deb Woller (6-1)

Suzanne Huss

Lynette Anderson
Tami Braun
(Aide)
Jennifer Denzine (Aide)
JoAnn Dombrowsky(Aide)
Allan Eckardt (Aide)
Sharon Hanke (Aide)
Karla Howell
Paula Kuhlmann
Dawn Leslie (Aide)
Leah Olds
Amy Pagel
Becky Paul
Janet Roth (Aide)
Jodi Salzer (CARE)
Jared Savage
Kathy Schneck (Aide)
Jane Troyer (Aide)
Daniel Miller (Aide)
Amy Wall
Bernadette Yang (Aide)




Speech-Language Pathologist

Technology Education

World Cultures

Elizabeth Mallek  

 
Angela Diener (6)
Wayne Kroeplin (7 & 8)
Lisa Peck
(Business Technology, 6 & 8)


Jodi Mistlebauer (7)








Erin Strodthoff (Pool Aide)
Renee Whitehead (Bldg. Aide)

Erin Strodthoff (Pool Aide)
Renee Whitehead (Bldg. Aide)