Staff


Horace Mann Middle School Staff

 

 Administration

Dr. Rob Phelps, Principal
Tami Cummings, Assistant Principal
Angela Rodgers, Assistant Principal
Lisa Peck, Athletics/Activities Director

Administrative Support Staff

Kris Busch, Assistant Principal's Secretary
Carla Wadinski, Principal's Secretary
Melissa Leininger, Receptionist
Renee Whitehead, Building Aide




Art

Attendance

AV Technician

Kathy Bloomer (6 & 7)
Dan Merkel

Barb Beese

Bobbi Hansen




Computer Technologist

Counseling

Custodial Staff

Kathy Tyskiewicz

Sherri Bagby (8)
Andy Grimm (7)
Jillian Janikowski (Secretary)
Robb Stengl (6)

Mike Erickson



ELL

English/Language Arts

Family & Consumer Education


Emperatriz Waddell

Jill Austin (6-2) 
April Grzadzielewski (7-2)
Abbey Grubba (8-2)
Rachel Jackson (7-1)
Dave Klug (6-1)
Michelle Meyer (8-1)
Megan Reimer (6-1)
Danielle Smith (8-1)
Yer Thao (6-2)
Terri Tourtillott (7-1)
Kathy Webb (8-2)

Jaime Stepan (7 & 8)




Geography

Global Language

Health

Mang Thao (7-1)
Natalie Gajewski (7-2)

Heather Janssen (French)
Lori Schimmels (Spanish)
Sue Summers (Spanish)
Ramona Winter-Leigh
(German)

Kim Byer (6)
Sara Johnson

Patti Zemke (6)




Homebound Teacher

Library

Math

 

Sue Engel
Diane Lizak

Mark Beversdorf (7-1)
Beth Dimka (6-1)
Andrianna Hintze (6-2)
Nicole Nack (6-2)
Justin Pagel (6-1)

Elizabeth Oestreich (8-2)
Dan Prihoda (8-2)
Heather Sippel (8-1)
Jordan Sisson (7-1)
Danielle Smith (8-1)
Nate Thome (8-1)
Conner Vanderleest (7-2)





Music

Nurse

Out-of-School Enrichment Coordinator


David Farmer
(Band, 7 & 8)

Dan Larson
Ann Martin (Orchestra)
Kay Pope (6 & 7)
Justin Steger (Band, 6)

Kathy Becker
Chris Maahs
Zoe Morning
 Physical Education  Psychologist  Reading Interventionist
 Travis Brown
Sara Johnson
Rod Parsons
  Ken Smith
Heather Hoyt - Pool Aide
Sara Gardner  Melanie Kennedy




School Nutrition Staff

School Resource Officer

 Science

Cathy Higar

Koua Thao

Mike Blum (7-1)
Paul Dimka (6-2)
Natalie Gajewski (7-2)
Heidi Pietz (6-1)
  Nate Thome (8-1)




Social Studies

Social Worker

Special Education

John Lakus (8-2)
Andy Meyer (6-2) 
Deb Woller (6-1)
Suzanne Huss

Tami Braun (Aide)
JoAnn Dombrowsky(Aide)

Paula Kuhlmann
Dawn Leslie (Aide)
Leah Norris
Amy Pagel
Becky Paul
Janet Roth (Aide)
Jodi Salzer (CARE)
Jared Savage
Kathy Schneck (Aide)
Kerri Stadler
Jane Troyer (Aide)
Brandon Wachholz (Aide)
Amy Walls




Speech-Language Pathologist

Technology Education

World Cultures

Elizabeth Mallek  

 Wayne Kroeplin (7 & 8)
Lisa Peck (Business Technology, 6 & 8)
  William Traber (6 & 7)

Jodi Mistlebauer (7)








Erin Strodthoff (Pool Aide)
Renee Whitehead (Bldg. Aide)

Erin Strodthoff (Pool Aide)
Renee Whitehead (Bldg. Aide)